تبلیغات
وبلاگ تخصصی زمین شناسی - سنگهایی از فضا

طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


وبلاگ تخصصی زمین شناسی
دانستن کافی نیست،باید به دانسته ی خود عمل کنید.
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 29 فروردین 1391 توسط سپهوند پور
سنگهایی از فضا

هر سال حدود 19000 سنگ آسمانی با وزنی بیش از 100 گرم بر روی زمین فرود می آیند و اغلب در دریاها و یا صحرا فرو می افتند و سالانه تنها 5 عدد از آنها شناسایی می شود.سنگهای آسمانی اجسام طبیعی هستند که از سفر فضایی خود نجات یافته اند.این سنگها (اجسام) وقتی به جو وارد می شوند ، سطح آنها ذوب شده و از بین میرود اما اگر به اندازه کافی بزرگ باشند قسمتهای داخلی آنها سرد باقی می ماند.به تدریج بخش بیرونی سرد شده و پوسته ی تیره و نازکی در سطح آن تشکیل می شود که حالت مذاب اولیه کاملا در آن مشخص است.سنگهای آسمانی براساس محلی که رود می آیند نامگذاری می شوند.مانن سنگ آسمانی Barwell که در شب سال نو 1956 در منطقه ی Barwell – Liecestershir  به زمین خورد.این شهاب سنگ 6/4 میلیارد سال سن دارد و همزمان با زمین تشکیل شده است.حدود 80 درصد از شهاب سنگها همین وضعیت را دارند.

شهاب سنگ فلزی: گروهی از شهاب سنگها که بسیار نادر هستند ، شامل آلیاژی از آهن و نیکل (کاماسیت و تائنیت) می باشند مانند Canon Diable در آریزونا که یک شهاب سنگ آهنی است.در برخی از این نوع شهاب سنگها مقدار نیکل موجود تا 12 درصد نیز می رسد.شهاب سنگهای آهنی زمانی بخشی از یک سیارک کوچک ( Asteroid) بوده اند که به قطعات کوچکتر تقسیم شده اند. بزرگترین سنگ آسمانی شناخته شده Hoba نام دارد که در نامیبیا قرار گرفته است واز نوع آهنی است و وزن آن حدود 60 تن می باشد.

                                  

در حفره ی عظیم Mateor crater آریزونا که 2/1 کیلومتر عرض و 180متر عمق دارد حدود 30 تن از شهاب سنگ Canon Diable به صورت ذرات کوچک درناحیه پراکنده شده است.

شهاب سنگهای سنگی آهنی: این نوع شهاب سنگها نیز نادر میباشند و شامل ترکیبی هستند که در آن ذرات فلزات در بافت سنگی ضمیمه شده اند و داخل آنها قرار گرفته اند.

سنگهای آورنده آب: برخی از سنگهای آسمانی شامل ترکیب کربن و آب هستند. تصور می شود مواد مشابه ، هسته ی ستاره های دنباله دار را تشکیل می دهند.بنابر این محققان بر این عقیده اند که ممکن است ستاره های دنباله دار منشاء این نوع شهاب سنگها باشند. ترکیبات کربن از طریق واکنشهای شیمیایی ایجاد می شوند نه موجودات زنده. این نوع سنگهای آسمانی خیلی نادرند و از هر 100 سنگ آسمانی حدود 3 سنگ از این نوع هستند.

.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک