تبلیغات
وبلاگ تخصصی زمین شناسی - برخلاف محاسبات قبلی،هسته زمین بسیار آهسته می چرخد

طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


وبلاگ تخصصی زمین شناسی
دانستن کافی نیست،باید به دانسته ی خود عمل کنید.
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 28 فروردین 1391 توسط سپهوند پور
برخلاف محاسبات قبلی،هسته زمین بسیار آهسته می چرخد دانشمندان بر این باورند كه برای اولین بار توانسته‌اند به برآوردی دقیق در مورد سرعت چرخش هسته زمین در مقایسه با سیارات دیگر دست پیدا كنند. به گزارش ایسنا، یك پژوهش جدید دانشگاه كمبریج دریافت كه برآوردهای قبلی مبنی بر سرعت گیری یك درجه بیشتر هسته به طور سالانه كاملا خارج از اصول است. به ادعای دانشمندان، هسته زمین در حقیقت بسیار آهسته‌تر از آنچه تا پیش از این تصور می‌شد یعنی هر یك میلیون سال یك درجه سریع‌تر می‌چرخد.
  
هسته داخلی زمین به آهستگی در طول زمان هنگامی كه مواد مایع هسته خارجی در سطح آن به صورت جامد در می‌آید رشد می‌كند. در طول این فرآیند تفاوت سرعت سیر نیمكره‌های شرق و غرب در ساختار هسته داخلی ثابت شده است.
  
به گفته این دانشمندان، میزان چرخش سریع‌تر با نیمكره‌های مشاهده شده در هسته داخلی متناقض است چرا كه این میزان سرعت به تفاوت‌ها اجازه نخواهد داد كه در ساختار ثابت شوند. این موضوع تا پیش از این به عنوان یك مساله بزرگ باقی مانده بود چرا كه دو خصوصیت متفاوت نمی‌توانند با هم وجود داشته باشند. دانشمندان برای این تحقیق از امواج لرزه‌یی بدنه كه داخل هسته داخلی در 5200 كیلومتری زیر سطح زمین می‌شود استفاده و زمان سفر آنها را با امواجی كه از سطح هسته داخلی ساطع می‌شدند مقایسه كردند. تفاوت بین طول سفر این امواج یك ساختار سرعت حداكثر 90 كیلومتر هسته داخلی را در اختیار محققان قرار داد. به گزارش ایسنا، این پژوهشگران سپس باید اطلاعات را با تفاوت‌های موجود در سرعت‌ نیمكره‌های شرق و غرب هسته داخلی مطابقت دهند. از آنجایی كه هسته داخلی در طول زمان رشد می‌كند، ساختار داخلی تا حدی قدیمی است و تغییر در مرزهای بین دو نیمكره باعث می‌شود كه هسته داخلی در طول زمان چرخش داشته باشد. میزان چرخش با توجه به تغییر مرزها و نرخ رشد هسته داخلی محاسبه می‌شود. با اینكه هسته داخلی 5200 كیلومتر زیر پای ما قرار دارد،‌ تاثیر حضور آن به ویژه در سطح زمین از اهمیت برخوردار است. به طور خاص با رشد هسته داخلی، حرارت آزاد شده در زمان جامد شدن باعث انتقال گرما در مایع هسته خارجی می‌شود. این انتقال باعث به وجود آمدن میدان مغناطیسی زمین می‌شود.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک