تبلیغات
وبلاگ تخصصی زمین شناسی - کاربردهای علم رسوب شناسی

طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


وبلاگ تخصصی زمین شناسی
دانستن کافی نیست،باید به دانسته ی خود عمل کنید.
نوشته شده در تاریخ جمعه 29 اردیبهشت 1391 توسط سپهوند پور

مهمترین کاربرد رسوب شناسى در ارتباط با اکتشاف منابع طبیعى از قبیل نفت و گاز مى‌باشد، در گذشته بیشتر کمپانیهاى نفتى براى کشف مخازن در جستجوى طاقدیسها بودند، اما با پیشرفت زمان به این نتیجه رسیدند که علاوه بر نفتگیرهاى ساختمانى ، نفتگیرهاى چینه شناسى نیز از اهمیت خاصى برخوردار است.
زیرا در این گونه نفتگیرها سنگهاى با تخلخل و نفوذپذیرى زیاد به طور جانبى و عمودى به سنگهاى با نفوذپذیرى کم تبدیل مى‌شوند و از حرکت نفت و گاز به طرف بالا جلوگیرى مى‌کنند.
یکى دیگر از کاربردهاى مهم رسوب شناسى در رابطه با روش لرزه نگارى ، مطالعه طبقات رسوبى در زیر سطح زمین است. بدین وسیله مى‌توان محیط رسوبى ، ارتباط جانبى طبقات و همچنین توالى عمودى رسوبات را تعبیر و تفسیر نمود.
از مطالعات رسوب شناسى مى‌توان در رابطه با کارهاى اکتشافى زغال سنگ استفاده کرد و گسترش وضعیت لایه‌هاى زغالى را تعبیر و تفسیر نمود.
بعضى از کانیهاى فلزى مانند سرب و روى بطور محدود در سنگهاى رسوبى میزبان ، نظیر ریفها یا رسوبات جلبکى فسیل شده ، وجود دارند. بنابراین درک رسوب شناسى به اکتشاف سرب و روى در این گونه سنگها کمک فروانى مى‌کند
اورانیوم و پلاسرهاى مختلف در داخل رسوبات رودخانه‌اى قدیمه تجمع یافته‌اند، بنابراین با استفاده از مطالعات رسوب شناسى مى‌توان محیط رسوبگذارى سنگهاى رسوبى حاوى اورانیوم و پلاسرها را تعبیر و به اکتشاف این گونه مواد کمک فراوانى نمود
در رابطه با هیدروژئولوژى ، مطالعات رسوب شناسى به شناخت و چگونگى تشکیل سنگهاى آبدار در محیطهاى رسوبى مختلف کمک زیادى مى‌نماید. لذا ، بدین وسیله مى‌توان به گسترش سنگ آبدار پى برد و از حفاریهاى مکرر براى یافتن آب که متحمل مخارج زیادى است، جلوگیرى کرد.
نفت و گاز طبیعى هیدروکربنهایى هستند که توسط باقیمانده میکروسکوپى گیاهان و جانوران تشکیل مى شوند. مواد آلى در رسوبات ( سنگ اصلى ) توسط موجوداتى که سریعا دفن شده اند ، حفظ گشته اند.توسط مدفون شدن، گرما و فعل و انفعالات شیمیایى مواد آلى به نفت و گاز طبیعى تبدیل مى شوند. بعد از شکل پذیرى ، هیدروکربتها به سمت بالا حرکت مى کنند تا زمانیکه به سطح رسیده و یا در جایى گیر کنند. تله نفتى شامل یک سنگ مخزن تراوا و یک پوش سنگ نا تراوا است . شیل نفتى ( داراى حد اقل یک محفظه نفتى در هر تن شیل) و ماسه قیرى ( ماسه اى که داراى هیدروکربنهاى آسفالت مانند ضخیم مى باشد.) ممکن است در آینده منبع نفتى مهمى باشد

.
                         

کانسنگهاى اورانیم که در ماسه سنگ رودخانه وجود دارند( ته نشین شده در بستررود) و داراى مواد آلى مى باشنددر ایالتهاى غربى متعددى یافت شده اند.اورانیمى که در آبهاى زیر زمینى اکساینده بصورت مایع در آمده همراه آبها ى زیر زمینى تا زمانیکه شرایط ایجاد رسوبات کارنوتیت ( اورانیم معدنى) را کاهش دهد حمل مى شود.
آهنهاى نوارى نشاندهنده منبع زیادى از کانسنگ آهن در جهان است و در تمام قاره ها یافت مى شوند. رسوبات شامل رسوبات شیمیایى است که به مقدار زیادى د رآهن وجود دارد. بیشتر رسوباتى که در دریاهاى کم عمق وجود دارند د رخلال پر کامبرین اخیر ( قبل از 205 بیلیون سال پیش ) زمانیکه فقدان اکسیژن اتمسفر به آب دریاها اجازه داد که داراى میزان بیشترى از آهن مایع شده متمرکز باشند ، بوجود آمده اند. کانسنگها زمانى تشکیل مى شوند که آهن در خارج از آب دریاها توسط اکسیژن الحاقى جلبکها ( فتو سنتز) و یا باکتریهایى ( تنفس ) که در کلونیهاى بزرگى که ساختار جلبکى نوارى نامیده مى شوند ، زندگى مى کنند بصورت ما یع در آمده باشد.این اورگانیزم در طى 205 بیلیون سال پیش فراوان روى داده است.
دیگر رسوبات و یا سنگهاى رسوبى از منابع دیگرى شامل موارد زیر مشتق مى شوند.
مواد ساختمانى ( شن و سنگریزه ، ساختمان؛سنگ آهک ، سیمان، سنگ گچ ، تخته دیوارى وگچ ؛ خاک رس ، آجر؛ کوارتز ، شیشه
سنگ نمک که به عنوان بوى افزارها و نگهدارنده ها مورد استفاده قرار مى گیرد.
خاک رس که در سرامیکها و بسترجانوران بکار مى رود.
فسفاتهایى که درکودها ، کبریت ها و نگهدارنده ها موجود است.
دیاتومیتهایى که در تصفیه بکار مى رود.
زغالسنگى که براى انرژى رسانى مصرف مى شود و کوکى که در تولیدات استیل موجود است



.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک