تبلیغات
وبلاگ تخصصی زمین شناسی - شناسایی محل پیدایش حیات اولیه در زمین

طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


وبلاگ تخصصی زمین شناسی
دانستن کافی نیست،باید به دانسته ی خود عمل کنید.
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 2 خرداد 1391 توسط سپهوند پور
شناسایی محل پیدایش حیات اولیه در زمین

یك تیم بین‌المللی به سرپرستی محققان آزمایشگاه زمین‌شناسی لیون، آتشفشانهای گلی در ایسوآ در جنوب غرب گرین‌لند را به عنوان محل احتمالی پیدایش حیات اولیه در زمین معرفی كرده‌اند.

حدود چهار میلیارد سال پیش، این آتشفشان‌ها تحت شرایط مطلوب برای حیات به انتشار عناصر شیمیایی ضروری جهت شكل گیری اولین مولكولهای زیستی در زمین پرداختند.

این اولین بار است كه چنین محیطی با تمام ضروریات لازم برای ظهور حیات، توسط دانشمندان در ساختارهای 3.8 میلیارد ساله شناسایی شده است.

طبق این پژوهش كه در مجموعه مقالات آكادمی ملی علوم منتشر شده، سرپنتینیت كه یك ماده معدنی سبز تیره با كاربری در صنعت تزئینات و جواهرسازی است، زمانی در طبیعت شكل می‌گیرد كه آب دریا در پوسته فوقانی زمین در عمق 200 كیلومتری و مناطق فرورانش نفوذ كند.

به گفته دانشمندان این ماده كه بیشتر در دیواره منابع هیدروترمال دیده می‌شود، می‌تواند نقش مهمی در ظهور اولیه مولكولهای زیستی در زمین ایفا كند.

تصور دانشمندان اغلب بر این بوده كه حیات اولیه در نزدیكی منابع گرمابی موسوم به دودكش‌های سیاه(black smokers) بوجود آمده است.

فراوانی هیدروژن، متان و آمونیاك تولید شده توسط این آبفشان‌های زیرآبی برای ظهور حیات اولیه بسیار مناسب به نظر می‌رسد. متاسفانه این محیطها بسیار اسیدی بوده كه از ثابت شدن اسید آمینه‌ها و در پی آن، شكل‌گیری مولكولهای اورگانیك جلوگیری می‌كند.

این دانشمندان به بررسی ماده معدنی سرپنتینیت در ناحیه ایسوآ پرداختند كه به ابتدای دوره آركئن باز می‌گردد. سنگهای این منطقه با قدمت 3.8 میلیارد سال از قدیمی‌ترین سنگهای جهان هستند.

محققان با استفاده از ایزوتوپهای روی به عنوان آشكارساز ماهیت اساسی یا اسیدی محیط، موفق به شناسایی مشخصه ابتدایی مایعات حرارتی شدند كه در سرپنتینیت نفوذ كرده و نشانگر محیط مناسب آن برای تثبیت اسیدهای آینه بود.

چهار میلیارد سال پیش زمانی كه قاره‌ها تنها بخش كوچكی از زمین را در بر گرفته بودند، مایعات هیدروترمال غنی از كربنات در پوسته اقیانوسی ایسوآ در دمایی بین 100 تا 300 درجه سانتیگراد نفوذ كردند. فسفر كه از دیگر عناصر ضروری برای حیات محسوب می‌شود در محیط‌های حاوی سرپنتیت به وفور وجود دارند.

با شكل گرفتن آتشفشان‌های گلی، تمام شرایط لازم برای شكل‌گیری حیات اولیه و تثبیت آنها فراهم شده است. از این رو وجود این آتشفشان‌ها در ایسوآ، نشانگر یك محیط مناسب برای ظهور حیات ابتدایی زمینی است.

طبقه بندی: خبرها و تازه های زمین شناسی، دیرینه شناسی،.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک