تبلیغات
وبلاگ تخصصی زمین شناسی - مخاطرات طبیعی

طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


وبلاگ تخصصی زمین شناسی
دانستن کافی نیست،باید به دانسته ی خود عمل کنید.
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 9 خرداد 1391 توسط سپهوند پور
    گرد باد (سیاه باد) ترجمه واژه اسپانیایی تورنادو به معنی توفان تندری است کلمه تورنر هم به معنای چرخش است . گردبادها از مخوف ترین بلا یای طبیعی هستند . ستون عظیمی که با قاعده وسیع خود به سرعت حرکت می کند و هر چه را بر سر راهش قرار گیرد از بین می برد . شهرها را ویران می کند ؛ پل ها را از بین می برد درختان قطور و تیرهای چراغ برق را چون خلال دندان می شکند ؛ مزارع را زیر و رو می کند و ماشین ها را چون آسباب بازی به اطراف پرتاب می کند.

      قطر این پدیده حتی تا 1 کیلومتر نیز می رسد . این توفنده های غران هنگامی که در سطح زمین حرکت می کنند . می توانند سرعت باد در حال دوران را به 500 کیلومتر در ساعت برسانند. بزرگترین منطقه گردباد خیز جهان tornado dlley در منطقه ی می سی سی پی است و سالانه شا هد 200 تور نادواست .

قدرت تخریب

     گردبادها به علت پایین بود فشار قسمت داخلی نسبت به قسمت خارجی قدرت مکش دارند و تقریبا همه چیز را به هوا بلند می کنند . به جز بادهای شدید و توانمندی که این پدیده تولید می کند     

ویرانی ساختمان ها در اثر انفجار همراه با این پدیده است فشار جو ممکن است در زمان کمتر از یک دقیقه بیش از 50 میلی بار کاهش یابد . اختلاف فشار زیاد میان داخل ساختمان بسته و جو خارج آن باعث انفجار شده و ممکن است دیوارها و سقف خانه را به سوی خارج پرتاب کند.

نحوه تشکیل

        گردبادها در اثر ناپایداری بیش از حد جو به وجود می آیند و همراه چندین طوفان توسعه می یابند. زمانی تشکیل می شود که دو توده  هوا بادما و رطوبت گوناگون با یکدیگر برخورد می کنند و لایه هوای گرم زیر لایه هوای سرد جای می گیرد . لایه گرم به طرف بالا حرکت می کند و ضمن صعود دمای خود را از دست می دهد . و قطرات باران را می سازد . اما اگر باد جانبی پدید آید که هوای گرم در حال صعود را منحرف کند هوای گرم با سرعتی نزدیک به km500 شروع به چرخش حول محصر خود می کند و به صورت پی در پی سرعت چرخش بیشتر و شعاع آن کمتر می شود . نخست همانند ابر قیفی شکل (fannel cloud)نمایان می شود که از کف ابر کومولونیمبوس به روی پایین گسترش می یابد . پس از آن قیف با زمین تماس پیدا کرد ویرانی آغاز می شود. هیچ دو گردبادی شبیه هم نیستند و دقیقا مثل هم عمل نمی کند  اما آن ها را در دسته بندی های خاصی مشخص می کنند.

قدرت گردبادها

        قدرت گردبادها را با وحد فوجیتا استیل (اف – استیل) اندازه گیری می شوند اندازه گیری براین اساس است که یک گردباد با سرعت معین چه میزان خسارت وارد می کند پایین ترین درجه بندی  F0یا تورندو گیل است با بادهایی حداکثر  Km115 این گردبادها می توانند چند شاخه درخت و تابلو راهنمایی را بشکنند . در انتهای درجه بندی واحد F5 قرار دارد که دارای بادهایی با سرعت 417 تا 508 کیلومتر در ساعت است و قادر است اتومبیل ها را به فاصله ای ده ها متر پرتاب کند و ساختمان ها را مانند برگ کاغذ از هم بدر و 88% درصد گردبادها از نوع F2 هستند و معمولا 2 تا 9 کیلومتر دوام می آورند تنها 1% طوفان ها از نوع F5 هستند ؛ هیولایی وحشتناک که تا حدود 57 کیلومتر مسیر خود را طی می کنند.

گردبادهای دریایی              Water Spouts

     گردبادهای دریایی در عمل و شدت شبیه تورنادوها هستند و بیشتر در نواحی گرمسیری اتفاق می افتند این نوع گردبادها دو نوعند. نوع اول کمه همانند گردبادهای خشکی است و از گسترش قیفی شکل ابر کولومبو نیمبوس به سوی پایین شکل می گیرد و نوع دیگر از سطج آن به سوی بالا گسترش می یابد و به طور مستقیم به ابرها مربوط نیست. بیشتر آن ها نیرومند نیستند. و حداقل 10-15 دقیقه طول می کشند ولی می توانند به شدت برای کشت ها و هواپیماها خطر ایجاد کنند.

   تعقیب کنندگان گرد باد

       گردبادها باعث می شوند درک کنیم قوای طبیعت تا به حد خطرناک و غیر قابل پیش بینی هستند اما در این میان دانشمندانی وجود دارند که تا جایی که امکان دارد به گردبادها نزدیک می شوند که به تعقیب کنندگان گردباد شدت دارند.

       این افراد اطلاعات مربوط به گرد باد را جمع آوری می کنند تا بعدا در مدل های تحقیقاتی از آن ها استفاده شود و در بررسی های بیشتر درباره تشکیل و پیش بینی گردبادها مورد استفاده قرار گیرند اما جالب این جاست که جز محققان افراد دیگری نیز با آن ها حضور دارند . کسانی که تنها برای هیجان کار بادانشمندان را همراهی میکنند و مایلند از نزدیک قدرت طبیعت را درک کنند

زكریا پیرخضرانیان

چاپ شده درنشریه پانگه آ (نشریه علوم زمین انجمن علمی زمین شناسی دانشگاه دامغات) شماره ۱.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک