تبلیغات
وبلاگ تخصصی زمین شناسی - اثر شکنجی یا ریپل مارک

طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


وبلاگ تخصصی زمین شناسی
دانستن کافی نیست،باید به دانسته ی خود عمل کنید.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390 توسط سپهوند پور

اثر شکنجی یا ریپل مارک

 

این ساخت در رسوباتی مثل رسوبات ماسه ای که ذرات آن مجزا بوده و قادرند آزادانه در آب یا هوا حرکت کنند، به وجود آید. تشکیل اثر شکنجی ممکن است در اثر جریان (آب و یا باد) و یا در نتیجه امواج در قسمت‌های کم عمق دریا باشد. بدین ترتیب ، این گونه اشکال را می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد:

 

● ریپل مارکهای جریانی :

ریپل مارکهای جریانی نسبت به سطح افق نامتقارن اند و نوک آنها نیز تیز نیست. بلکه به حالت گرد می‌باشد. این گونه آثار شکنجی را می‌توان در رسوبات بادی و نیز بعضیرسوبات رودخانه‌ای مشاهده کرد.

 

● ریپل مارکهای موجی :

اثرات شکنجی در قسمت‌های ساحلی کم عمق و در نتیجه حرکت قرینه آب به وجود می‌آید و به همین دلیل ، به حالت قرینه است. با توجه به اینکه امواج دریا فقط در اعماق کم موثر است، بنابراین ، آثارریپل مارک را فقط در رسوبات ساحلی می‌توان مشاهده کرد و برعکس، وجود این آثار، نشانه عمق کم رسوبگذاری است.

 

● لایه بندی دانه ترتیبی:

تغییرات تدریجی در ابعاد ذرات تشکیل دهنده لایه، به این نام خوانده می‌شود. در حالت کلی، ذرات درشت معمولا در کف طبقه قرار دارند و هرچه از پایین به بالای طبقه نزدیک شویم، ابعاد ذرات کاهش می‌یابد. بدین ترتیب در حالت کلی ، یک تغییر ناگهانی در ابعاد ذرات دو طبقه مجاور وجود خواهد داشت

.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک