تبلیغات
وبلاگ تخصصی زمین شناسی - قدیمیترین سنگهای آتشفشانی

طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


وبلاگ تخصصی زمین شناسی
دانستن کافی نیست،باید به دانسته ی خود عمل کنید.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 19 مرداد 1390 توسط سپهوند پور


قدیمیترین سنگهای آتشفشانی

قدیمی ترین سنگهای آتشفشانی كره زمین توسط زمین شناسان در كاناداكشف شدند. این سنگها تقریباَ 4 میلیارد سال سن داشته و در شمال كبك، كشف شده اند. دانشمندان امیداورند با مطالعه این سنگها به اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی آغاز حیات بر روی كره زمین دست یابند. با مقایسه این سنگها و سنگهای مشابه یافت شده در گرینلند, می توان اطلاعات بیشتری درباره تكامل یك میلیارد سال اولیه زمین، بدست آورد. این سنگها در پورپوس كاو1 در سواحل خلیج هودسون 2 واقع شده اند. آن ها تقریباَ به طور تصادفی یافت شده اند.

كشف هیجان اگیز:

ابتدا زمین شناسان فكر می كردند كه این سنگها فقط در حدود 8/2 میلیارد سال سن دارند.اما ...

مطالعات مفصل تر نشان داد كه حداقل یك میلیارد سال قدیمی تر هستند. نمونه ها برای تعیین سن دقیق به دانشگاه كبك واقع در مونترال 3 و دانشگاه سیمون فریزر4 واقع در بریتیش كلمبیا5 فرستاده شد. این كار توسط پیرنادو6 و دكتر جین دیوید7 انجام شد. دانشمندان با تعیین سن عناصر رادیواكتیو موجود در سنگها سن نمونه ها را 16+825/3 میلیارد سال تخمین زدند. پروفسور روس استونسون 8 از دانشگاه كبك در مصاحبه با BBc News inline گفت این كشفی بود كه همه دانشمندان را متعجب ساخت. او همچنین گفت: كشف این سنگها شبیه جواهری است كه در دامن من افتاده باشد

حیات چگونه آغاز شد:

سنگهای كانادا از ماگمایی كه از جبه زمین مشتق شده، تشكیل شده اند . بنابراین, این سنگها اطلاعاتی را در مورد یك چهارم اولیه سرگذشت زمین ارائه می دهند. دانشمندان عقیده دارند كه سیاره زمین 6/4 میلیارد سال قبل تشكیل شده است. اند كی پس از آن كره ماه تشكیل شد (احتمالاَ از برخورد بین زمین و دیگر توده های سیاره ای بزرگ) و سپس جبه و پوسته توسعه یافتند. به دنبال آن اقیانوسها و اشكال حیاتی ساده, مثل باكتریها, بوجود آمدند. تا امروز, اطلاعات بدست آمده درباره چگونگی تشكیل اینها خیلی كم است. این سنگها خیلی شبیه به سنگهای موجود در توالی ایزوآ 9 واقع در گرینلند هستند.

باتحقیقاتی كه قبلاَ بر روی این سنگهای بازالتی انجام شده،بنظر میرسدآنها دارای تركیبات كربن داری باشند كه در اثر فعالیت بیولوژیكی ،تولید شده اند. اكنون می توان سنگهای كانادا و گرینلند را با هم مقایسه نمود. پروفسور استونسون گفت: همانند این سنگها قبلاَ یافت نشده است. دكتر روزالیند وایت 10 از دانشگاه لیستر 11 انگلستان, برای مدتی سنگهای گرینلند را مطالعه كرده است. او گفت: تا قبل از این, سنگهای ایزوآ منحصر به فرد تلقی می شد، اما این توالی 35 كیلومتری فقط نشان دهنده بخشی از یك ناحیه كوچك است و بنابراین مشكل است تا به نتایجی درباره كل زمین دست یابیم. او در خصوص سنگهای جدید گفت كه آن ها به زمین شناسان كمك خواهند كرد تا تصویر بهتری از تكامل اولیه زمین ارائه دهند. سنگهای پورپوس كاو بعنوان قسمتی از یك پروژه نقشه برداری كه زیر نظر مارتین پرنت 12 از وزارت منابع طبیعی كبك انجام می شد بدست آمدند.

منبع: وب سایت زمین شناسی و اكتشافات معدن

.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک