تبلیغات
وبلاگ تخصصی زمین شناسی - میکروفسیلها و نمونه برداری از آنها

طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


وبلاگ تخصصی زمین شناسی
دانستن کافی نیست،باید به دانسته ی خود عمل کنید.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 20 مرداد 1390 توسط سپهوند پور

میکروفسیلها برای تعیین سن سنگهای رسوبی و تشخیص شرایط محیط رسوب گذاری کاربرد دارند. الب برای تطابق های بیو استراتیگرافی به کار می روند.با مطالعه میکروفسیلهای موجود در رخنمونهای مختلف امکان تطابق مقاطع گوناگون وجود دارد. ازجمله تطابق بیو استراتیگرافی در صنعت نفت است که کاربردهای زیادی دارد.در مغزه های حفاری با صدها مترطول لایه های زیادی با سنگهای مشابه وجود دارد،که هر لایه دارای مجموعه ای متفاوت از میکزوفسیلهاست.بنابراین این امکان وجود دارد که با استفاده از میکروفسیلهای موجود در هر لایه ، عمل تطابق را برای مغزه ها انجام دهیم.

مشخصات میکروفسیلهای شاخص

انتشار جغرافیایی وسیع

میزان تکامل سریع در زمان کوتاه و گسترش زمانی زمین شناسی کوتاه

عدم وابستگی رخساره ای

تشخیص آسان

نمونه برداری

یکی از مراحل مهم در مطالعه میکروفسیلها نمونه برداری است.نمونه برداری روشهای مختلفی دارد که هر روش هدف خاص خود را دنبال می کند.از انواع آن میتوان به نمونه برداری ساده ،سیستماتیک،طبقه بندی شده و خوشه ای اشاره کرد.در مطالعه میکروفسیلها معمولا از روش سیستماتیک استفاده می شود.پیش از توضیح این روش به تعریف نمونه می پردازیم.

نمونه عبارت است از قطعه ای از سنگ یا مقداری از رسوب یا خاک که از طریق روشهای تصویب شده برداشت می شود که آلوده نبوده و به منظور تعیین ماهیت ، ترکیب ، تشخیص اجزا خاص واکنش گذیری مورد آزمایش قرار می گیرد.نمونه برداری سیستماتیک را باید از بالا ، پایین مقطع،مرز لایه ها ، تغییرات لیتولوژی ، رنگ و مابین مقطع با فواصل مناسب نمونه برداری کرد.این کار باید با دقت انجام گیرد تا از ایجاد هرگونه آلودگی جلوگیری شود.از نمونه گیری از رسوبات هوازده باید خودداری کرد و با حفر قسمتی از رسوبات به رسوبات غیرهوازده  رسید و از آنها نمونه برداری کرد. نمونه ها باید در حجم های مشخص گرفته شود و به دقت بسته بندی و برچسب گذاری گردد.موقعیت هر نمونه باید در دفترچه یادداشت ثبت شود.

آماده سازی نمونه ها

برای بازیافت میکروفسیلها روشهای مختلفی وجود دارد.

به طور کلی از میکروفسیلها مقطع نازک، فرم آزاد و اسلاید تهیه می کنند و از فرامینیفر ها مقطع نازک و فرم آزاد تهیه می کنند.استراکودها ، کنودونت ها و رادیولر ها را به صورت فرم آزاد تهیه می کنند و از نانوپلانکتون ها و پالینومورف ها اسلاید تهیه می شود.برای تهیه مقطع نازک از فرامینی فر ها از سنگهای سخت تا نیمه سخت مثل سنگ آهک و برای تهیه فرم آزاد از استراکودا و فرامینیفرها باید از رسوبات نرم تا نیمه سخت مثل شیل و مارن استفاده کرد.کنودونت ها اغلب از سنگهای آهکی و رادیولر ها از سنگهای سیلیسی و بعضی مواقع آهک و مارن به دست می آیند.برای تهیه اسلاید از نانوپلانکتون ها و پالینومورف ها باید از رسوبات نرم تا نیمه سخت مثل شیل و مارن استفاده کرد..: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک