تبلیغات
وبلاگ تخصصی زمین شناسی - شناخت عوامل بیمارى‌زا مهم‌ترین هدف علم زمین‌شناسی پزشکی

طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


وبلاگ تخصصی زمین شناسی
دانستن کافی نیست،باید به دانسته ی خود عمل کنید.
نوشته شده در تاریخ شنبه 13 اسفند 1390 توسط سپهوند پور

شناخت عوامل بیمارى‌زا مهم‌ترین هدف علم زمین‌شناسی پزشکی

شناخت عوامل بیمارى‌زا مهم‌ترین هدف علم زمین‌شناسی پزشکی است که ارتباط تنگاتنگ سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور را از یک سو و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان دامپزشکى را الزامی مى‌کند.

به گزارش روابط‌عمومى سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور، دبیر نخستین همایش زمین‌شناسى پزشکى در مراسم افتتاحیه این نشست گفت: امروز شاهد  حضور مسئولان و متعهدان جامعه پزشکی  در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور هستیم که این امر گویای  شناخت مفهومی و کامل از فصول مشترک دو حوزه علوم‌پزشکی و علوم‌زمین به عنوان یک علم بین رشته‌اى در زمین‌شناسی پزشکی است.

خانم فرح رحمانى با اشاره به وجود کمربندهای متالوژنی در سطح کشور همانند زون سنندج سیرجان، زون ارومیه دختر، زون ایران مرکزی، زون مکران، کپه‌داغ و طارم که نشان‌دهنده تشکیلات زمین‌شناسی پوسته ایران مرکزی است، یادآور شد: این کمربند متالوژنى باعث به‌وجود آمدن مواد مختلف در سطح زمین از جمله معادن بزرگ سرب و روی، طلا، مس، کروم و ارسنیک مى‌شود که از عمده‌ترین عناصر سمی و مضر برای انسان در طبیعت است.

وى افزود: وجود کمربندهای بیماری‌های مختلف درسطح کشور و همه گیری‌های وسیع همانند کمربند شیوع سرطان مری در آسیای میانه که استان‌های شمالی کشور را در بر می‌گیرید و یا کمربند بیماری کمبود ید، بیماری فلورسیس، کم خونی، آزبستوزیس، سلیکوسیس و برخی بیماری‌های دامی نمایانگر عوامل موثر و اهمیت شناخت این عوامل است.

رحمانى از شناخت عوامل بیمارى‌زا در راستای اهداف زمین‌شناسی پزشکی یاد کرد که ارتباط تنگاتنگ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان دامپزشکى از یک سو و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور را الزامی مى‌کند.

دبیر نخستین همایش زمین‌شناسى پزشکى، برگزارى همایش زمین‌شناسى پزشکى در هفته سرطان را نتیجه همکاری تنگاتنگ بین سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور و معاونت سلامت و بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  طی سال‌های متوالی عنوان کرد.

وى تهیه اولین اطلس زمین‌شناسی پزشکی در رابطه با شیوع سرطان‌ها و توزیع پتانسیل‌های معدنی در سال 86 ، تهیه اولین اطلس زمین دامپزشکی در رابطه با شیوع بیماری‌های دامی و مشترک انسان و دام با همکاری سازمان دامپزشکی کشور، بررسی زمین‌شناسی پزشکی در برگه یکصدهزارم تهران با همکاری مرکز تحقیقات سرطان، سازمان آب تهران، سازمان انرژی اتمی کشور، انجام طرح‌های زمین‌شناسی پزشکی در استان‌های گلستان و مازندران به عنوان طرح‌های مصوبه هیئت وزیران و طرح ملی، انجام دو طرح بین‌المللی بررسی زمین‌شناسی پزشکی در کشور‌های تاجیکستان و ارمنستان در منطقه وسیع برای شناسایی عوامل و ریسک فاکتورهای محیطی موثر در بروز بیماری توبرکولوسیس را به عنوان بخشى از دستاوردهاى این گروه یاد کرد.

به گفته رحمانى؛ انجام بیش از 12 طرح تهیه اطلس‌های زمین‌شناسی پزشکی استانی برای تعیین ناهنجاری‌های ژئوشیمیایی تعیین الویت‌های تحقیقاتی از دیدگاه زمین‌شناسی پزشکی با الویت علوم‌زمین در برآورد ناهنجاری‌ها و سپس تلفیق داده‌های پزشکی در اثبات ارتباط و همبستگی حضور آلاینده‌ها و حضور بیماری‌های مرتبط، انجام بیش از 38 طرح در مجموع فعالیت‌های زمین‌شناسی پزشکی نیز از دیگر برنامه‌هاى این بخش است.

دبیر نخستین همایش زمین‌شناسى پزشکى در ادامه یادآور شد: برخی بیماری‌ها در بسیارى مناطق کشور شناسایی عوامل محیطی موثر را در کمربند نشان‌دهنده وجود ناهنجاری‌های ژئوشیمیایی از دیدگاه معدنی و نمایانگر ایجاد عوارض ناخواسته در حیات است.

وى، با بیان این که همکاری تنگاتنک بین دو گروه علوم پزشکی و علوم زمین از سال 1383 در راستای  اهداف زمین‌شناسی پزشکی آغاز شد، افزود: در نخستین گام موفق به تدوین اولین اطلس زمین‌شناسی پزشکی در رابطه با شیوع سرطان‌های  کشور و توزیع پتانسیل‌های معدنی شدیم.

به گفته رحمانى  این اطلس که در نوع خود اولین اطلس جهانی در زمینه زمین‌شناسی پزشکی است به انجمن بین‌المللی زمین‌شناسی پزشکی تقدیم شد و در همین راستا تهیه اولین اطلس زمین دامپزشکی در رابطه با شیوع بیماری‌های دامی در کشور و توزیع پتانسیل‌های معدنی با همکاری این سازمان و  مدیریت سازمان دامپزشکی در کشور انجام شد.

 دبیر نخستین همایش زمین‌شناسى پزشکى در ادامه یادآور شد: در طی سال‌های 1387 تا به امروز2 طرح ملی در استان‌های گلستان و مازندران و 2 طرح بین‌المللی در کشورهای ارمنستان و تاجیکستان و بیش از 38 طرح داخلی در این سازمان انجام شده است.

یادآور مى‌شود، سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور به منظور بررسى مسائل پیرامون این رشته و تبادل دستاوردهاى خود با سازمان‌ها و ارگان‌هاى مرتبط،  همایش تخصصى زمین‌شناسى پزشکى را همزمان با آغاز هفته سرطان برگزار کرد.


.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک